2012 m. liepos 18 d., trečiadienis

Bloga žinia, gera žinia

Turiu jums dvi žinias. Gerą ir blogą. Pradėsiu nuo blogosios, pasakydamas ją garsaus psichologo, savigarbos tyrinėtojo Nathaniel Branden žodžiais: "Niekas neateis jūsų išgelbėti."
Vienos grupinės terapijos metu, humoro jausmą turintis klientas jam atšovė: "Jūs visad sakote, kad niekas neateis jūsų išgelbėti. Bet jūs atėjote." Nathaniel atsaė: "Taip, ir aš atėjau jums pasakyti, kad niekas neateis".

Bloga žinia iš tiesų yra ta, kad jūsų asmenybės problemų (ir su jomis susijusių pasekmių), pavyzdžiui: nerimo, liūdesio, miego sutrikimų, tuštumos jausmo, destruktyvių santykių, žalingų įpročių, dėmesio stokos, baimių, įtampos – negali išspręsti niekas.

Gali atrodyti, jog kažkas kitas žino atsakymus į visus jums rūpimus klausimus, ir jei tik sužinotumėte tą paslaptį, kodą, formulę, metodą – viskas būtų kitaip. Taptumėte laimingesniu, pagerintumėte santykius su savimi, nustotumėte nerimauti, užpildytumėte savo gyvenimą pilnatve. Tada kyla jausmas, kad kažkas gali ateiti ir išgelbėti. Tas "kažkas", gali būti labai įvairūs dalykai. Gal ir jums kas tiks šio nebaigtinio sąrašo?
Būčiau laiminga(s) jei:...
"ne mano senas automobilis"
"būtų darbas, kuris man patinka"
"pagaliau rasčiau tą vienintelį / vienintelę"
"geriau suprasčiau ką galvoja kiti"
"turėčiau daugiau pinigų"
"numesčiau / priaugčiau svorio"
"būčiau gražesnis"
"nusipirkčiau tuos batus / drabužį / kompiuterį / ..."
______________ (Įsirašykite troškimą, kuris, manote, padarys jus laimingu žmogumi.)

Kas atsitinka, kai... nusiperkate naują automobilį, pakylate karjeros laiptais, turite daugiau pinigų, pasidarote plastinę operaciją, nusiperkate naują daiktą? Turbūt nenustebinsiu pasakydamas, kad niekas nepasikeičia iš esmės. Prie naujų daiktų, santykių, darbo ar pinigų priprantama. Tada reikia dar naujesnio automobilio, santykiai atsiduria aklavietėje ("ach, ir vėl tai ne jis / ji"), daiktai pasensta o tada vėl pajaučiate tą tuštumą, kurią norisi užpildyti kažkuo iš išorės, norisi, kad kas nors (žmogus, daiktas, pasiekimas) ateitų ir išgelbėtų. Gal pastebėjote, kad šioje lygtyje visur ir visada dalyvauja vienas ir tas pats kintamasis? Taip, tai jūs.

Pastaruoju metu ir Lietuvoje ir užsienyje daugėja "greitų receptų" (knygų, diskų, seminarų, mokymų, stovyklų) gyvenimui pataisyti "vieną kartą ir visiems laikams". Nesakau, kad visa, ką tos programos, knygos ar mokytojai siūlo yra beverčiai dalykai. Labiau noriu pabrėžti, kad dažnai yra nutylima tai, jog visa, kas siejasi su gyvenimo transformavimu, neatsitinka per dieną, perskaičius knygą ar aplankius seminarą. Tačiau mes visi norime, kuo paprastesnio metodo savo bėdoms išspręsti. Net jei žinome, jog saviugda ilgas ir sudėtingas procesas, slapta tikimės, kad kažkas mumis pasirūpins: visata, dievas, tėvai, naujas darbas, valdžia, sutuoktinis, kunigas, norimi daiktai, vaikai, būrėjai – visi, išskyrus mus pačius! Todėl "The Secret" (knyga ir filmas) susilaukė tokio didžiulio pasisekimo. Viskas ten paprasta: užsimaniau geresnių santykių su artimaisiais, panorėjau, pagalvojau – ir be mano pastangų viskas įvyko. O jei neįvyko, tai... tiesiog neteisingai norėjau. Argi tai ne kvaila, o kartu ir juokinga? Aš pats tuo tikėjau ilgus metus. Dar juokingiau, kad kadaise žiūrėjau "The Secret" ir pats tikėjau tomis pačiomis nesąmonėmis. Kartu ir liūdna dėl iššvaistytos energijos. Toks mano dabar man atrodo, kaip bandymas uždirbti pinigų pragyvenimui, perkant loterijos bilietus.

Taigi, bloga žinia: "Niekas tikrai jūsų neišgelbės ir nesiruošia to daryti. O jei sako kitaip – meluoja ir pelnosi iš jūsų."

Žadėjau ir gerą žinią. Tikiuosi ji nepaskęs tame triukšme, žadančiame pakeisti jūsų gyvenimą: greitai, patogiai, be pastangų. Ji tokia: "Kaip tapti laimingu(a), jūs visą laiką žinojote, tik buvote tai pamiršę". Gera žinia ta, kad nėra jokios magiškos formulės, kurią reikia išspręsti, nereikia baimintis kad "paslapties jums kažkas neatskleis", tam nereikia daugybės pinigų ar aukščiau išvardintų dalykų. Nieko, išskyrus jus pačius.

Jūsų laimingumas, tai aukso grynuolis, slypintis tarp praeities įvykių, išgyvenimų ir traumų. Jums tiesiog reikia atrasti iki jo kelią. Tam net nereikia žemėlapio – jūs esate tas žemėlapis, kuris ten ir nuves, kai tik pradėsite eiti. Jūs ir tik jūs žinote kelią kaip nueiti iki laimės. Gal jis primirštas, o pakeliui greičiausiai jus gąsdins praeities baubai, vaiduokliai, prisiminimų vėlės, bus klystkelių. Tačiau, patikėkite, juo verta eiti, nes gyvenimas per trumpas, kad praleistumėte jį besiblaškydami aplinkui, ieškodami grynuolių, ir manydami, kad akmenukas susuktus į aukso spalvos foliją yra aukso luitas. Iš pirmo žvilgsnio jis atrodo, kaip natūralus ir vertingas, tačiau iš tikro yra bevertis, apsimestinis ir netikras. Tai blaško dėmesį ir atitraukia jus nuo galimybių būti tikrai laimingu. Toks gyvenimas viltimi primena bėgimą nuo vieno blizgučio prie kito, tai – nusivylimų maratonas.

Nenoriu pasakyti kad tai, ką vardinau (pinigai, santykiai, patinkantis darbas, smagūs daiktai) blogai. Jie gali džiuginti tada, kai jūs jau esate laimingi – sąmoningai suprantate, kas jus daro laimingais, o kas ne, ir siekiate laimės ilgalaikėje perspektyvoje. Jie gali padaryti jus laimingesniais, bet ne laimingais.

Ieškokite aukso grynuolių savyje, tiesiog pažindami save. Tam nereikia jokių specialių gebėjimų, tik noro būti laimingu, prisipažinimo, kad toks / tokia nesate ir drąsos tai padaryti. Pagalbinių priemonių jūsų kelionei, žinoma, galite pasiimti – žurnalą, vedlį, dar ką nors. Tačiau prisiminkite svarbiausia – jūs esate tas, kuris žino kelią ir kuris eina juo. Niekas kitas nepabus laimingas už jusNiekas kitas už jus nesuras to grynuolio.

Džiaugiuosi, galėdamas jums tai pasakyti!

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Pastaba: tik šio tinklaraščio narys gali skelbti komentarus.